O instytucji
Dom Pomocy Społecznej w Lelowie znajduje się w narożu ul. Szczekocińskiej i Zamkowej, na szlaku komunikacyjnym drogi krajowej nr 46, Częstochowa - Kielce. W sąsiedztwie zabudowań Domu znajdują się Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Kultury, Kościół Parafialny, Ośrodek Zdrowia. W odległości ok. 500 m od DPS płynie rzeka Białka oraz rozciągają się lasy.
Dom Pomocy Społecznej w Lelowie jest jednostką organizacyjną Powiatu Częstochowskiego przeznaczoną dla osób przewlekle psychicznie chorych. W obecnej chwili jest zamieszkiwany przez 100 mieszkańców.
W skład zabudowań DPS wchodzą cztery budynki: A, B, C, D, które są w całości dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 3994,8 m2 , powierzchnia zabudowy 1963 m2 , powierzchnia ogrodzonej działki przeznaczonej do wypoczynku mieszkańców 9000 m2 .
Obiekt jest wyposażony w dźwig osobowy - również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także w systemy: alarmowo - przeciwpożarowy, przyzywowo - alarmowy, monitoring z zewnętrznym systemem kamer.
W domu znajduje się 10 pokoi mieszkalnych - jednoosobowych, 39 - dwuosobowych, 4 - trzyosobowe. Każdy z nich jest wyposażony w telewizor, radio, meble, lampki nocne, system przyzywowo - alarmowy i posiada odrębny węzeł sanitarny. Ponadto wśród innych pomieszczeń Domu można wyróżnić między innymi pokoje dziennego pobytu, gabinety zabiegowo - pielęgniarskie, gabinet lekarski, gabinet psychoterapii, pomieszczenia terapii zajęciowej, kuchnię terapeutyczną, pracownię ceramiczną, stolarnię, muzykoterapię, pracownię plastyczną, bibliotekę i salę telewizyjną. W budynku znajdują się trzy jadalnie. Jadalnia główna połączona z kuchnią i dwie jadalnie dla osób, które chcą spożywać posiłki w warunkach kameralnych, poza tym mieszkaniec ma także możliwość spożywania posiłków w swoim pokoju. Dom zapewnia mieszkańcom trzy posiłki dziennie, w tym diety zgodnie ze wskazaniem lekarza.
W budynku znajdują się ponadto - fizykoterapia (w skład, której wchodzą sala gimnastyczna, hydroterapia, sala ultradźwiękowa, gabinet masażu), kaplica jako miejsce kultu religijnego zgodnie z wyznaniem mieszkańców, kawiarnia, dwa pokoje gościnne z aneksem kuchennym, palarnia oraz salon fryzjerski.
Budynek Domu Pomocy Społecznej jest nowy i dobrze wyposażony. Wystrój wnętrz jest miły dla oka i gustowny. W wielu miejscach domu umieszczone są prace plastyczne i rzeźbiarskie mieszkańców, rośliny a okna zdobią firany. Można śmiało powiedzieć, że to wszystko tworzy przyjemną i domową atmosferę.